İstisnasız herşeyi sorgulama özelliğimi nasıl edindiğimi hatırlamıyorum. Ama bu büyük bir nimet çünkü beni çalıştırıyor ve bana yeni şeyler sunuyor. Ancak bu çok zordur ve bedeli de çok ağırdır.

Devamını Oku

Trigonometri tablosunda Tanjant’ın değeri sonsuza doğru gider ve ondan sonra eksi sonsuzdan yeniden başlar.

Devamını Oku

İstisnasız herşey sorgulanmalı. Batı değerleri de sorgulanmalı. Yerel değerler de sorgulanmalı. Dünyanın geri kalanındaki değerler de sorgulanmalı. Aklınıza ne geliyorsa sorgulanmalı!

Devamını Oku

Voodoo ve benzeri bazı inançlar, Amerika kıtasına gönderilen zenci kölelerin dinlerinin birbirine karışması sonucu ortaya çıkmıştır.

Devamını Oku

İstisnasız herşey sorgulanmalı! Bu çok zordur. Herkes yapamaz. Bedeli de ağırdır. Ama bedeline razı olursanız sonunda kurtuluşa erersiniz!

Devamını Oku

Çalışmalıyız hem de çok. Ama ne için? Sorulması gereken soru bu! Birileri için mi? Düşmanlarımız için mi? Yoksa yalnızca kendimiz veya bizi sevenler için mi? Dikkat edin ‘Sevdiklerimiz’ değil; ‘Bizi sevenler’!

Devamını Oku

Her şey sakin kafayla çok daha rahat çözülür. Fakat bir sorun var çünkü özellikle bazı durumlarda sakin olabilmek oldukça zor olabilir.

Devamını Oku

Günümüz dünyası deney ve gözlemi putlaştırmış ve sorgulanamaz hale getirmiş durumda. Ama bu hep böyle değildi. Mesela aklın ve mantığın deney ve gözlemden daha önemli olduğunu savunan pekçokları olmuştur. Bunun dışında onların arasında unutulmuş birşey vardır: Sezgicilik!

Devamını Oku

Metafizik konularıyla uğraşırken sakin kafa elzemdir. Sakin kafa elde edilemediği takdirde ise isabetli sonuçlar elde etmek çok ama çok zor olacaktır.

Devamını Oku

Aklınız mantığınız var. Hafızanız da var. Bunların belli bir kapasitesi var. Bir de hatırlamadığınızı zannettiğiniz şeyler ve yaptığınızın farkında olmadığınız hesaplar var. Ve de bilincinizin üstündekilerden çok daha güçlü!

Devamını Oku