Eğer bir felaket sonucu global medeniyet yok olmazsa hem ucuz, hem bol, hem de temiz enerji üreten cihazların çağı illaki gelecektir. Maliyetler çok düşecek. Ki zaten istenmeyen şey bunun olması. Daha bunun gibi nice şey var, global plütokrasinin çıkarlarına aykırı olduğu için önü kesilen. Aslında şu ana kadar sayısız cihaz icad edildi. Ama bunları kullanamıyoruz. O yüzden meselemiz yeni cihazlar icad etmekten çok mevcut icadların kullanılabilir olmasını sağlamak. Osmanlı’ya da matbaa gelememişti, çünkü yazıcılıkla geçinenler işlerini kaybetmek istemiyordu. Yapay zekanın doktorların ve avukatların işlerini kaybetmesine neden olacağı da söyleniyor. Bunu da istemiyorlar elbette. 19. yüzyılda da işlerini kaybetmek istemeyen işçiler makinaları kıran Luddite hareketini kurmuştu.

Devamını Oku

Çarka öyle bir çomak sokmalıyız ki talaştan başka birşey kalmasın!

Devamını Oku

Hep uzak bir gelecek diye anlatılır bize. Peki ya gerekli teknolojinin bugün mevcut olduğunu söylesem size? Hatta ışık hızını geçecek uzay gemilerinin bile?

Devamını Oku

Ortodoks bilime muhalif bir sürü teori hali hazırda üretildi ve üretilmeye devam ediyor ama maalesef bunlar insanoğlunun yararına bir türlü sunulamıyor. Burada aslında bence yapılması gereken şey biraz daha teori üretmek değil kürsü ve güruhları mağlup etmektir.

Devamını Oku

Devridaim devrimi, eğer medeniyetimizi kaybedip teknolojilerimizi kaybetmezsek illa gerçekleşecek.

Devamını Oku

Çünkü aptal birisi 50 yıl kullanılabilecek bir şeyi zaten 2 yılda elden çıkarıp yenisini alır. Ancak ‘Planlı Eskitme’ nedeniyle akıllılar da 2 yılda elden çıkartmak zorunda kalıyor çünkü bozulduğu için veya güncellemeler nedeniyle kullanmak isteseniz de kullanılamaz hale geliyor.

Devamını Oku

Kelime anlamı çok saçma. Ama ‘Muhafazakar’ kelimesinin düz anlamı ile terim anlamının günümüzde neredeyse ters anlamlı olduğunu göz önüne alırsanız hiç de saçma gelmeyecektir.

Devamını Oku

Erkek düşmanı apartheid şimdiden geldi ve daha kötü günler de gelecek! Enerjinin korunumu kanunu çoktan çürütüldü ama birilerinin çıkarları uğruna ısrarla sürdürmeye devam ediyorlar…

Devamını Oku

Bırakın Mars’ı, Andromeda’ya günübirlik geziler yapacak teknolojiye şimdiden sahibiz. Ama neden yok? Çünkü birilerinin işine gelmiyor da ondan.

Devamını Oku

Yaşı yetenler hatırlayacaktır, Rahmetli Güntaç Aktan’ın terör olaylarını konu aldığı Anadolu’dan Görünüm adlı bir tv programı vardı. Dünya düzenini ve bugünkü konumunu anlatacağım bu yazımın başlığının ilhamını da oradan aldım.

Devamını Oku