Aklınız mantığınız var. Hafızanız da var. Bunların belli bir kapasitesi var. Bir de hatırlamadığınızı zannettiğiniz şeyler ve yaptığınızın farkında olmadığınız hesaplar var. Ve de bilincinizin üstündekilerden çok daha güçlü!

Devamını Oku

Kervran’ın Biotransmutasyonu, Anti Gravity, Vatikan’da Chronovisor, Norilsk’te birşeyler, Kamçatka’daki Irkuiem ve çok daha fazlası… Büyük güçlerin sırları olması gayet normaldir. Fakat artık biz sıradan insanların da faydalanma zamanı gelmedi mi?

Devamını Oku

Kriptozooloji, Alternatif Tıp, Alternatif Fizik, Erkek Hakları, Akıllı Tasarım, Lamarck&Lysenko, Ana akım olmayan farklı tezler, Alternatif Bilimsel metodlar…

Herkes birşeyler anlatıyor. Fakat hiç sorguladınız mı? Belki birşeyler anlatan kişi size yalan söylüyor. Belki bir münazaranın iki tarafı da yalan söylüyor. Ana akım bilim pekçok şey söylüyor ama pek çok zaman teyid etme imkanımız yok. Tabi karşı tarafın doğru söylediğinin de bir garantisi yok. Laboratuarlara girmiyoruz. Makalelerde geçen ortamları denetlemiyoruz. Güvenmek zorundayız ama güvenebilir miyiz? Belki birilerinin adamıdır. Belki rüşvet alıyordur. Tezlerin iki tarafı içinde geçerli. Belki ikisi birdendir. Neden farklı ihtimallere şans tanımıyoruz? Evrim-Yaratılış çatışmasında yıllarım geçti. Devridaim ile de yıllarca uğraştım. Bu işlerin iki tarafı için de ‘Kötü insanlar’ tabiri fazla ağır kaçabilir ama yanılmadıklarının da bir garantisi yok. Ama şu gerçek ki dünya üniversitelerinde ana akım görüşler var ve bu görüşleri kabul etmeyenler için o ortamlar çok zor. Halbuki bilimciler 200-300 yıl önce özgür düşünce ve sorgulama uğrunda bedel ödemiyorlar mıydı? Bugün ise uğruna bedel ödedikleri kendi değerlerini çiğniyorlar. İklim değişimi tartışmasının iki tarafına da ait rüşvet skandalları ortaya çıktı. Başka bilim dallarında henüz çıkmadı ama çıkmayacak diye birşey de yok. Pekçok söylenti dolaşıyor. Neden kulağımızı tıkayalım? İddia eden de belki çok sağlam pabuç değildir ama iddiaları sorgulamaksızın neden reddedelim?

Ben şunu derim ki ‘İstisnasız herşey sorgulanmalı’! Bilim bu günlere ‘Özgür düşünce’ ve ‘Sorgulama’ diyerek geldi. Biz de neden o gün dediklerinin aynısını yapmayalım?

Zor günler hiç bitmeyebilir. Bitmesin. Zaten hangi canlı bu dünyada rahat edebilmiş ki? Önemli olan acı gerçeğinin karşısında ne yapacağımız ve ne yapmamız gerektiğidir.

Devamını Oku

İstisnasız herşey sorgulanmalı. Yanılmadığından nasıl emin olabilirsin eğer sorgulamazsan? Fakat sorgulamak zordur. İnsanı zorlar. O yüzden son tercihi yapacak olan kişinin kendisidir.

Devamını Oku

Teknolojik tekillik yolda… Veya değil. Bir sürü yeni ıvır zıvır piyasaya sürülecek… Ama pek birşey de değişmeyebilir. Umutlu olmalıyız… Ama umutsuz olmak için de çok sebeb var. Peki bu şartlar altında ne yapmalıyız?

Devamını Oku

Maalesef bırakın ülkemizi, dünyanın tamamında psikolog ve psikiyatrların hiç değilse çoğunluğunun kalitesi oldukça düşük. Bu şizofreni, depresyon, anksiyete, panik atak, okb gibi problemleri olanlar için kötü haber. Peki bu gerçek karşısında ne yapabiliriz? Ne yapmalıyız?

Devamını Oku