Ortodoks bilime muhalif bir sürü teori hali hazırda üretildi ve üretilmeye devam ediyor ama maalesef bunlar insanoğlunun yararına bir türlü sunulamıyor. Burada aslında bence yapılması gereken şey biraz daha teori üretmek değil kürsü ve güruhları mağlup etmektir.

Devamını Oku

Komplo teorilerine teslim olmak yanlıştır. Fakat komplo teorilerini tamamen reddetmek de yanlıştır.

Devamını Oku

İslam dünyasının ilk yüzyıllarının altınçağ olduğuna herkes hemfikir. O günlere hasret duyuyor birçokları. Ayrıca fetihler yapan diğer göçebelerin aksine dillerini kaybetmemiş, tersine yaygınlaştırmış oldukları gerçeği de var. Fakat neden bunu nasıl becerdiklerine hiç kafa yormuyoruz?

Devamını Oku

Devridaim, Erkek Hakları, Sigaranın Masumiyeti, Akıllı Tasarım, Lamarckizm, Chronovisor, Kriptozooloji, Alternatif Tıp, Alternatif Fizik, Ortodoks olmayan tarih…

Devamını Oku

Bilge, doğruyu yanlıştan hatasız bir biçimde ayırabilen kimsedir. Hayatta önemli olan şey doğru olanı yapmaktır ve o doğru olan şeyi de yalnızca bilgeler bilebilir.

Devamını Oku

İnsan çok çalışmalıdır. Ama yalnızca kendisi için. Zihinsel, duygusal, ruhsal yeteneklerini geliştirmek için. Hayatının amacı bu olmalıdır. Tek hedefi ilerlemek ve gelişmek olmalıdır.

Devamını Oku

Bu kelimeyi duyunca aklınıza muhtemelen uçtu kaçtı tarzında veya ulaşılamaz birşey gelmiştir. Aslında hiç öyle değil. Aklınıza gelen şeylerin gelmesinin nedeni günümüz popüler kültürüdür. Ama aslında bu çok daha başka birşey.

Devamını Oku

Veya mürşid! Veya rehber! Veya öğretmen! Zaten hepsi aynı anlama geliyor. Eski büyüklerin söylediği bu söz çok önemlidir. Belki hayatın başlangıcından beri size hiç birşey veremeyecek olan ve tek ilgilendiği de sizi maddi manevi sömürmek olan bir sürü sahte mürşid ve obsedör var. Çünkü dünya acı çektirmek için yaratılmıştır. Mürşid dedim ama illa müslüman olması şart değil. Her islami cemaatin şeyhinin sahte olduğunu da iddia etmiyorum. Bunları tespit etmek tecrübeli kimseler için dahi kolay değildir, sıradan insanlar içinse imkansıza yakındır. Üstüne birde tecrübesiz birinin gerçek bir mürşidi sahte zannetmesi ihtimalini de ekleyin. Tam bir çorba. Zaten Taoizm iç sesinize güvenin der. Henri Bergson da akla değil sezgiye güvenir ve değer verir.

Devamını Oku

En azından 100 yıldır sayısız bilimsel keşif, bilgi ve çalışma engellendi. Her biri birilerine belli bir kayıp yaratacağı için engellenmişti. Üstüste eklediğinizde muazzam miktara ulaşıyorlar. Eğer her bir bilgi açığa çıkarsa yıkılan bir barajın köyleri sular altında bırakması gibi düzeni ve sahiplerini selin altında boğacaktır.

Devamını Oku

Neden yaşıyoruz? Dünyaya gözlerimizi açtık sonuçta. Veya doğru soru şu: Hayatta olduğumuz sürece vaktimizi nasıl geçirmeliyiz? Yeme içme gibi ihtiyaçlarımız var. Mutlu olmak istiyoruz. Acı çekmek istemiyoruz. Soru şu: Yapılması doğru olan şey ne?

Devamını Oku