Bize söylenmeyen pek çok şey var. Pek çok bulguyu bilgiyi karartıyorlar. Otoritelerinin sarsılmasından korkuyorlar. Çıkarlarının zedelenmesinden korkuyorlar. Ya onlar hariç herkes kazanacak yada onlar hariç herkes kaybedecek!

Devamını Oku

Teknolojik tekillik uzakta değil. Birkaç yıla kadar giyilebilir teknoloji iyice yayılacak. 3d yazıcılar gün geçtikçe yayılıyor ve daha erişilebilir oluyor. 10 yada 20 yıl sonra hayatımızda neler olacağını hayal etmek kolay değil.

Devamını Oku

Malthus demiştir ki, insan nüfusu artacak ama gıda üretimi ona yetişemeyecek. Peki ya ben size bunun tersinin gerçekleştiğini söylesem ve bunun kanıtı olarak da fazla kilolarınızı göstersem?

Devamını Oku

Mesela bir cinci hocayı düşünün; laboratuvara getirdik ve iddia ettiği cinlerle ilgili testler yaptık. Üçkağıtçıysa zaten ortaya çıkar. Cinci hocaların samimi olanlarının en azından bir kısmının bilimsel testleri kabul edeceğine eminim. Ama bunu kabul edecek üniversite… İşte işin zor kısmı bu!

Devamını Oku

Hepinizi Porsche sahibi yapacağım desem ne dersiniz? Çok uçuk geldiğinin farkındayım ama emin olun yapabilirim. İsterseniz daha fazla top çevirmek yerine sırrını anlatayım:

Devamını Oku

Kropotkin, Karşılıklı Yardımlaşma kitabında Darwinizm’e çok güzel bir alternatif ve rakip sunuyor. Adamakıllı bir bilincim oluştuğundan beri Darwin’i hiç sevmem. Darwin, ve bir de Malthus sanki insanlıktan çıkmış gibi. Halbuki merhamet, sempati, sevimlilik, dostluk, sıcaklık, yardımlaşma bence çok önemli.

Devamını Oku

İlkokula giderken akıllı telefona benzer şeyler hayal ederdim ve tahmin ettiğimden daha da ilerisi birkaç yıldır gerçekleşti. Şimdi Commodore 64 görünümünde Quantum bilgisayar hayal ediyorum ve bakalım bunun için ne kadar bekleyeceğim?

Devamını Oku

Zeka seviyeleri dünya çapında yıldan yıla düşerken otizm ise hızla artıyor. Kimyasallara ve uyaranlara bağlayanlar çok; ancak bana göre mesele başka!

Devamını Oku

Kervran’ın Biotransmutasyonu, Anti Gravity, Vatikan’da Chronovisor, Norilsk’te birşeyler, Kamçatka’daki Irkuiem ve çok daha fazlası… Büyük güçlerin sırları olması gayet normaldir. Fakat artık biz sıradan insanların da faydalanma zamanı gelmedi mi?

Devamını Oku

Kriptozooloji, Alternatif Tıp, Alternatif Fizik, Erkek Hakları, Akıllı Tasarım, Lamarck&Lysenko, Ana akım olmayan farklı tezler, Alternatif Bilimsel metodlar…

Herkes birşeyler anlatıyor. Fakat hiç sorguladınız mı? Belki birşeyler anlatan kişi size yalan söylüyor. Belki bir münazaranın iki tarafı da yalan söylüyor. Ana akım bilim pekçok şey söylüyor ama pek çok zaman teyid etme imkanımız yok. Tabi karşı tarafın doğru söylediğinin de bir garantisi yok. Laboratuarlara girmiyoruz. Makalelerde geçen ortamları denetlemiyoruz. Güvenmek zorundayız ama güvenebilir miyiz? Belki birilerinin adamıdır. Belki rüşvet alıyordur. Tezlerin iki tarafı içinde geçerli. Belki ikisi birdendir. Neden farklı ihtimallere şans tanımıyoruz? Evrim-Yaratılış çatışmasında yıllarım geçti. Devridaim ile de yıllarca uğraştım. Bu işlerin iki tarafı için de ‘Kötü insanlar’ tabiri fazla ağır kaçabilir ama yanılmadıklarının da bir garantisi yok. Ama şu gerçek ki dünya üniversitelerinde ana akım görüşler var ve bu görüşleri kabul etmeyenler için o ortamlar çok zor. Halbuki bilimciler 200-300 yıl önce özgür düşünce ve sorgulama uğrunda bedel ödemiyorlar mıydı? Bugün ise uğruna bedel ödedikleri kendi değerlerini çiğniyorlar. İklim değişimi tartışmasının iki tarafına da ait rüşvet skandalları ortaya çıktı. Başka bilim dallarında henüz çıkmadı ama çıkmayacak diye birşey de yok. Pekçok söylenti dolaşıyor. Neden kulağımızı tıkayalım? İddia eden de belki çok sağlam pabuç değildir ama iddiaları sorgulamaksızın neden reddedelim?

Ben şunu derim ki ‘İstisnasız herşey sorgulanmalı’! Bilim bu günlere ‘Özgür düşünce’ ve ‘Sorgulama’ diyerek geldi. Biz de neden o gün dediklerinin aynısını yapmayalım?