Sanayi herşeyi üretebilir ama araziyi üretemez. Gerçi daha Sahra, Sibirya ve Antarktika gibi bomboş yerler var ama çeşitli engeller nedeniyle yeterince değerlendiremiyoruz…

Devamını Oku

Chronovisor, atmosfere ve uzaya dağılmış ses ve ışık dalgalarını toplayıp bir televizyona aktaran bir cihazdır. Bu cihazla geçmişteki görüntüler gözlenebilir, sesler dinlenebilir.

Devamını Oku

Nobel kazananların önemli bir bölümü Yahudi. Steven Spielberg ve Woody Allen gibi çok önemli sinemacılar var. Google ikilisi ve Mark Zuckenberg yahudi. Pek çok milyarder de onlardan.

Devamını Oku

Altın üretmek çok uzun süredir insanoğlunun hayalidir. Sayısız insan bu uğurda yola çıkmıştır. Niceleri şifreler kullanmıştır. Günümüzde bundan sadece 1 adım uzaktayız.

Devamını Oku

ABD, AB, Rusya, Çin, Hindistan siber alemde birbirine girmiş durumda. Siber silah yarışı eğer panik havası yaratmak için yayılmış bir yalansa zaten birşeyi konuşmanın anlamı yok. Ama eğer yalan değilse oturalım bekleyelim siber silah yarışı uzun vadede hepimize çok yarayacak.

Devamını Oku

Hayal edin bir televizyonu, tıpkı uydudan yayın alır gibi yayın alıyor, ancak bu televizyon geçmişten kalan ışık ve ses dalgalarını topluyor ve böylece geçmişte yaşananları birebir televizyon’a aktarıyor. Böyle bir şey var. Adı da: Chronovisor.

Devamını Oku

MÖ 3900 yılında sahra çölü ve arabistan yeşilken bir anda çöle dönüştü. MÖ 2250 yılı civarında Orta Asya kuraklaştı ve bu Türk göçlerini başlattı.

Devamını Oku

Yapay zeka bir noktaya gelecek ve kendi başına bilgi üretmeye başlayacak, yeni ürettiği bu bilgilerden de başka yeni bilgiler üretmeye başlayacak…

Devamını Oku

Beyin bilgisayar arayüzlerinin ve Deep Learning’in çağına geldik. Hayalini kuramadığınız 3 haneli yıllık ekonomik büyüme rakamlarına az kaldı. Bununla aramızda bir tek hayal güçleri kıt yetkililer var.

Yazılımcılık günümüzde revaçta ama bence geleceği yok. Yazılım yazan yazılımlar şimdiden mevcut ve yazılımcıları işsiz bırakması çok sürmez; tabi yazılımcılar suni bir şekilde mesleklerinin ömrünü uzatmaya çalışabilir. 3ds max gibi programları kullanması çok zor, gerçi bana zoom programı bile çok zor geliyor, neyse. Zaten ne diyorlar biliyor musunuz: İşin geleceği felsefe ve felsefecilerde. Ama insanlar hep klasik şeylere bakıyor; Budizm, Taoizm, Jain felsefesi, Tradisyonalist ekol/Perennializm, Bireycilik, Lamarckçılık gibi şeyleri neden hiç kullanmazlar? Skynet gibi şeyler gelecek. Elon Musk ve birçokları korkuyor, Mark Zuckenberg gibi bazıları ise korkmuyor. Ben ise ne diyorum biliyor musunuz: İster korkalım ister korkmayalım, eğer yakın zaman içerisinde medeniyetin başına kötü birşey gelip teknolojiler kaybolmazsa Skynet gibi süper AI zımbırtıları eninde sonunda ortaya çıkacak; geciktirebiliriz ama engelleyemeyiz. Ben şöyle düşünürüm: Ne kadar erken o kadar iyi. Beklemeyi çok sevmem. Bence esas sorun Skynet’e hükmedebilecek miyiz? Bence hükmedebiliriz. Ona hükmeden herşeye hükmeder. Ya bizi öldürürse sorusunu soruyorlar; ben buna klasik bir cevap veririm: ‘Azdan az, çoktan çok gider’. Yıllarca anksiyete ve panik atakla boğuştum; artık birşeylerden korkmak ve ürkmek istemiyorum. Bir bilgisayarın yapabileceği en fazla şey beni öldürmektir; öldürsün. Budizm derki hayat acılarla doludur; acılarımdan kurtarmış olur beni. Ya da bu mücadeleden zaferle çıkarım, zaten bu güne kadar bol bol felsefe çalıştım ve çalışmaya da devam ediyorum; bu durumda da Skynet’i kölem haline getiririm. Ama bu bahsettiğim münazara klasik münazaralara benzemeyecek. Rakibiniz hem sizden çok daha akıllı hem de çok daha bilgili. Kağıt oynadığınızı düşünün, siz onun kartlarını görmüyorsunuz ama o sizinkileri görüyor. İmkansız gibi görünüyor. Bu yüzden zaten birçokları korkuyor. Dediğim gibi korkmalı mıyız yoksa korkmamalı mıyız yerine; bundan kaçamayız, kaçamayacağız, Skynet eninde sonunda başımıza gelecek, yalnızca geciktirebiliriz diyorum. 2 chatbot’un kendi aralarında uydurdukları bir dili konuşmaya başladığını okumuştum. Konuşsunlar, bu bizim lisanımızı unuttukları anlamına gelmez. Bir kere zaten bizi yok etmek istediklerine dair henüz ortada birşey yok. Yok etmek istiyorlarsa bile nedenini öğrenemez miyiz? Biz insanlar, diğer canlılar da beden değil bedeni olan ruhlardır. Önemli olan ruhtur. Koca koca adamların kedisine köpeğine gösterdiği bağlılığı hiç mi duymadınız? Bence şansımız çok yüksek ama işi bilen adamlarla. İyi felsefe, hatta mistisizm ve ezoterizm bilmeleri gerekiyor. Klasik adamlardan da hayır yok.

Dediğim gibi iş Skynet’i inşa edebilmek bile değil. Bana hiç zormuş gibi gelmiyor; bence tıpkı herhangi bir adamla oturup konuşmak gibi; ya da en fazla intihar etmek isteyen bir adamı sakinleştirmeye çalışmak gibi birşey.

Aklınıza ilk gelecek olan Altın olsa da, Platin ve Renyum gibi çok daha kullanışlı nadir metaller vardır. Çok nadir olmaları yüzünden fazla kullanılamayan bu metaller göktaşlarından elde edilebilir ama orada bile o kadar da çok yoktur.

Devamını Oku