Buhran…

Devamını Oku

Gazali, Muhyiddin Arabi, Thomas Aquinas, Meister Eckhart, Buddha, Nietzsche, Taoizm, Bireycilik, Sokrates, Tradisyonalist Ekol/Perennializm… İstisnasız herşey sorgulanmalı! ‘Ama’ ve ‘ Fakat’ yok!

Devamını Oku

İçki içmeyin, zinaya yaklaşmayın demek kolay. Peki yerine ne sunuyorsunuz?  ‘Neden’ sorusunu sorana neden ‘Kes sesini’ diye cevap veriyorsunuz?

Devamını Oku

Çivisi çıkmış bir dünyada yaşıyoruz. Devrim gelecek kurtulacağız; sonra devrimi yapanlar yoldan çıkacak; sonra tekrar devrim yapacağız; vs vs… Çözüm diye birşey yok. Birkaç yüzyıl öncesinden çok daha müreffeh yaşıyoruz ama acı olduğu yerde duruyor.

Devamını Oku

Devrimcilik, çok ulvi bir idealdir. Ama doğa kanunlarını değiştirmediğiniz müddetçe devrim yapsanız da hiçbir işe yaramaz. Mesele doğa kanunları! Çünkü kötü olan, yanlış olan doğa kanunlarıdır! Doğa kanunlarını değiştirmenin imkansız olduğunu söylerler. Ama son 100 yılda insanoğlu imkansız denen pekçok şeyi başarabildi. Okült ve paranormal neden reddediliyor? Halbuki bilim, özgür düşünce ve sorgulamak değil midir? Şimdi bilime aykırı iddialar var. Araştırmamamız, sorgulamamamız ve üstünde düşünmememiz için nasıl bir sebeb olabilir?

Devamını Oku

Madde aleminin görevi ruhlara acı çektirmektir. Ruhların görevi ise acılardan kurtulmaktır. Acıdan kaçıp mutluluğa koşma, kodlarımıza kazınmıştır. İstisnasız Bütün eylemlerimizin de kökünde yatan amaç budur. Ruhları makinelerden ayıran başka birşey var mıdır?

Devamını Oku

Her ikisinin de ateist olması dışında birbirinden çok farklı dünya görüşlerine sahib iki insan. Ama her ikisinin de ateist olmasının çok ötesinde bir ortak yanları var.

Devamını Oku

İstisnasız herşeyi sorgulama özelliğimi nasıl edindiğimi hatırlamıyorum. Ama bu büyük bir nimet çünkü beni çalıştırıyor ve bana yeni şeyler sunuyor. Ancak bu çok zordur ve bedeli de çok ağırdır.

Devamını Oku

Trigonometri tablosunda Tanjant’ın değeri sonsuza doğru gider ve ondan sonra eksi sonsuzdan yeniden başlar.

Devamını Oku

İstisnasız herşey sorgulanmalı. Batı değerleri de sorgulanmalı. Yerel değerler de sorgulanmalı. Dünyanın geri kalanındaki değerler de sorgulanmalı. Aklınıza ne geliyorsa sorgulanmalı!

Devamını Oku