Voodoo ve benzeri bazı inançlar, Amerika kıtasına gönderilen zenci kölelerin dinlerinin birbirine karışması sonucu ortaya çıkmıştır.

Devamını Oku

İstisnasız herşey sorgulanmalı! Bu çok zordur. Herkes yapamaz. Bedeli de ağırdır. Ama bedeline razı olursanız sonunda kurtuluşa erersiniz!

Devamını Oku

Çalışmalıyız hem de çok. Ama ne için? Sorulması gereken soru bu! Birileri için mi? Düşmanlarımız için mi? Yoksa yalnızca kendimiz veya bizi sevenler için mi? Dikkat edin ‘Sevdiklerimiz’ değil; ‘Bizi sevenler’!

Devamını Oku

Her şey sakin kafayla çok daha rahat çözülür. Fakat bir sorun var çünkü özellikle bazı durumlarda sakin olabilmek oldukça zor olabilir.

Devamını Oku

Günümüz dünyası deney ve gözlemi putlaştırmış ve sorgulanamaz hale getirmiş durumda. Ama bu hep böyle değildi. Mesela aklın ve mantığın deney ve gözlemden daha önemli olduğunu savunan pekçokları olmuştur. Bunun dışında onların arasında unutulmuş birşey vardır: Sezgicilik!

Devamını Oku

Metafizik konularıyla uğraşırken sakin kafa elzemdir. Sakin kafa elde edilemediği takdirde ise isabetli sonuçlar elde etmek çok ama çok zor olacaktır.

Devamını Oku

Aklınız mantığınız var. Hafızanız da var. Bunların belli bir kapasitesi var. Bir de hatırlamadığınızı zannettiğiniz şeyler ve yaptığınızın farkında olmadığınız hesaplar var. Ve de bilincinizin üstündekilerden çok daha güçlü!

Devamını Oku

Zor günler hiç bitmeyebilir. Bitmesin. Zaten hangi canlı bu dünyada rahat edebilmiş ki? Önemli olan acı gerçeğinin karşısında ne yapacağımız ve ne yapmamız gerektiğidir.

Devamını Oku

İstisnasız herşey sorgulanmalı. Yanılmadığından nasıl emin olabilirsin eğer sorgulamazsan? Fakat sorgulamak zordur. İnsanı zorlar. O yüzden son tercihi yapacak olan kişinin kendisidir.

Devamını Oku

Teknolojik tekillik yolda… Veya değil. Bir sürü yeni ıvır zıvır piyasaya sürülecek… Ama pek birşey de değişmeyebilir. Umutlu olmalıyız… Ama umutsuz olmak için de çok sebeb var. Peki bu şartlar altında ne yapmalıyız?

Devamını Oku