Ruh nedir? Beden nedir? Biz neyiz? Neden yaşıyoruz? Ne yapmalı ne etmeliyiz?

Eski çağlarda bu ayırımı yapmak çok daha zordu, ama şu anda kıyaslayabileceğimiz Yapay zeka, makine öğrenmesi, skynet vs var. Skynet muadili bir cihazın şimdiden biryerlerde var olduğuna inanıyorum. Yazılımın ruhu yoktur, eğer ruhu varsa o tıpkı bizim gibi bir canlıdır.

Sadece bedenlerimiz farklıdır. Beyin bilgisayar arayüzü ile aşağı yukarı bizde öyle birşeye dönüşeceğiz. Hatta diğer hayvanlar da birer birer. Bir insanın veya başka bir hayvanın kolunu kopartırsanız acının verdiği rahatsızlığa dayanamaz. Bir makine ise kolunun koptuğunun farkına varabilir ama herhangi bir rahatsızlık hissetmez. Bir makine çok kolay turing testini geçebilir ama farkında olur mu? Farkındaymış gibi davranması ayrı birşeydir, ama eğer farkına varıyorsa o bir makine değil canlıdır. Bitkiler de sanıldığının aksine hissetmektedir.

İnsan ve diğer canlılar beden değil bedeni olan ruhlardır. Makineler ise sadece bedendir. Ruh varsa o artık makine değil tıpkı bizim gibi bir canlıdır, sadece bedeni farklıdır. Beyin donanım, akıl da yazılımdır. Ancak ruh bambaşka birşeydir. Madde değildir. Enerji bile değildir. Bu evrene ait birşey değildir. Beyin fonksiyonlarının aslında tamamen dışındadır, sadece beynin içine hapsolmuştur. Bilinçaltıyla tarih boyunca çok karıştırılmıştır. Halbuki bilinçaltı da beyne ait bir fonksiyondur. Ruh mesela zaman yolculuğu yapabilir, maddenin yapamayacağı birçok şeyi daha yapabilir ama maddeden ayrılması gerekmektedir. Hafıza dahi beyne aittir. Beyin olmadan da ruh olabilir. Ruh kendi varlığını bilir ama başka ruhun varlığını akılla ispatlayamaz. Beden geçici süreliğine verilmiştir, ancak ruh ölümsüzdür. Yaratılmıştır, ama şunu da sormadan edemeyeceğim: Allah eksi sonsuz tarihini de yaratamaz mı? Ruhun başını da o tarihe gönderemez mi? Zaten sonsuz konusu kendi başına insanın aklının ötesine geçen bir konudur.

Bedeni olan ruhlarız. Animizm ağaçların, denizlerin, dağların, rüzgarların ve daha birçok şeyin ruhu olduğuna inanır ve bende onlardan biriyim. Önemli olan ruhtur, beden değil bana göre.

1 cevap
  1. Ahmet Tuna
    Ahmet Tuna says:

    İnsanlık olarak bilinmesi gerekenin trilyonda birini bile henüz öğrenemedik. Bu nedenle bu tür ufuk açıcı yazıları çok önemli buluyorum. Muhtemelen doğrudur, canlı-cansız her şeyin bir ruhu var gibi hissediyorum.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir