Sevimli bir hayvan. Birkaç gündür bildirimler alıyorum onlarla ilgili. Onlar için endişeliyim. Sonuçta sevimli bir keseli.


Bulaşıcı bir tümör türü onların soyunu ciddi şekilde tehdit etmişti. Soyu tükendiği resmi kabul gören ancak her ne hikmetse yılda en az birkaç kez gözlenen Thylacine ile hemşehriler; ama bugün konumuz Tazmanya canavarı. Thylacine gibi soyu tükenmediği halde tükendi gibi gösterilmeye çalışılmasından öte bilerek tüketilmeye çalışılmasından korkuyorum ki bulaşıcı tümör beni şüpheye sevk etmiyor değil. Tazmanya adası birçok ekonominin olduğu bir yer ve zenginler paralarını kaybetmek istemiyor. Thylacine için bu yüzden tükendi deniyor.  Tazmanya Canavarları için gerçekten çok endişeliyim. Yangtze nehri yunusunun görüldüğüne dair şeyler duydum ama onlar için çok geç kalmış olabiliriz. İnsanoğlu akıl almayacak kötülükler yapmış ve yapabilecek bir canlı. Zaten biliyoruz Avustralyada tavşan popülasyonunun biyolojik silahla azaltılmış olduğunu ki bu bir sır değil zaten, ama Tazmanya Canavarı için tek tehlike bu da olmayabilir. Tazmanya adası sadece bir örnek. Daha bir sürü örnek var: Kongo nehrindeki Mokele Mbembe, Yakutistanda gözlemlenen mamut, Kamçatka adasındaki Berhman ayısı Tanrı ayısı ve Irkuiem gibi farklı adlar almış olan ve Kamçatka Boz ayılarından çok iri bir ayı türü, Kanadadaki Waheela, Güney Amerikadaki yer tembel hayvanı Mapinguari, Kenyanın Nandi ayısı, dünyanın çeşitli yerlerinde görülen Yeti Yowie Sasquatch gibi adlar almış olan Kocaayak, gene Avustralyada görülmüş olan Thylacoleo, Güney Amerikada görülen kılıç dişli kaplan, çeşitli yerlerde görülen dev yarasalar, muhtemelen genetik deneyleri sonucu ortaya çıkmış chupacabra ve çok daha fazlası. Çok şeyi saklamaya gizlemeye üstünü örtmeye çalışıyorlar ve bu uğurda yapmayacakları şey yok çünkü plütokratların servetleri tehdit altında ve bilim adamları da hem rüşvet aldıkları için hem de otoritelerinin sarsılmasından korktukları için onların istediklerini yapıyorlar. Ama konumuz dediğim gibi tazmanya canavarları ve tıpkı bu sevimli dostlarımız gibi ortodoks bilimin yaşadığını inkar etmediği türler arasında da tehlike altında pek çok tür var. Bir gergedan türünü şimdiden kaybettik bile. Aral ve Çad göllerinde kim bilir neleri yok ettik! Plütokrasi kurbanlar istiyor ve almak için elinden geleni yapacak!


Hala çok geç değil! Tazmanya canavarını hayal edin ağlayarak canını kurtarmak için sizden yardım dilendiğini. Ya kendi çocuğunuz olsaydı tehlikede olan?

1 cevap
  1. Ahmet Tuna
    Ahmet Tuna says:

    Bitiş cümleleri yani, ”Hala çok geç değil! Tazmanya canavarını hayal edin, ağlayarak canını kurtarmak için sizden yardım dilendiğini. Ya kendi çocuğunuz olsaydı tehlikede olan?” cümleleri beni çok etkiledi. Nazım’ın Kız Çocuğu şiiri geldi aklıma :”Kapıları çalan benim/Kapıları birer birer/Gözünüze görünemem/Göze görünmez ölüler/Hiroşima’da öleli/Oluyor bir on yıl kadar/Yedi yaşında bir kızım/Büyümez ölü çocuklar/…./Çalıyorum kapınızı/Teyze amca bir imza ver/Çocuklar öldürülmesin/Şeker de yiyebilsinler.”

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir